Відеозаписи та фотозображення у військових справах

Для фіксування воєнних злочинів може бути важливим долучення до матеріалів провадження відеозаписів або фотознімків як доказів.
Згідно з ч. 2 ст. 99 КПК такі докази належать до документів.
Якщо відео або фото надає свідок чи потерпілий, слідчому варто учиняти так, як із іншими документами – надати запит і одержати докази у відповідь на цей запит.

У процесі доказування можуть виникати питання щодо оригінальності відповідного відео або фото.
Якщо йдеться про системи відеоспостереження, може бути можливим вилучити оригінальний носій.

Таке вилучення може потребувати тимчасового доступу до речей і документів або здійснюватися в ході обшуку володіння особи, огляду місцевості, приміщення чи місця події, а також особистого обшуку при затриманні.

Якщо відео зафіксовано на портативний носій, зокрема, телефон, у слідчого може не бути можливості вилучити його оригінал (вилучення телефону у свідка, потерпілого – може бути надмірним втручанням в їх право власності).
Загалом, потреби в цьому немає, адже сучасні телефони часто фіксують відео та фото в захищеному режимі, тому, навіть вилучивши телефон, слідство не завжди може одержати доступ до оригіналів записів.

Незалежно від джерела походження відео або фото, слідчому в подальшому слід оглянути його (як документ), оформивши це відповідним протоколом огляду, за необхідності, за участі спеціаліста. Важливим є зафіксувати в протоколі (допиту, огляду) прив’язку й інформацію про локацію та дату, за допомогою загальноприйнятих технічних засобів – наприклад, загальнодоступної програми геолокації (Maps, Google.Maps тощо).

Ви знаєте, що в разі, якщо наприклад стосовно вас скоюються протиправні дії

(доречі зараз такі дії можуть відбуватися на вулицях при незаконних затриманих співробітниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки а також співробітниками поліції та військовослужбовцями), то ви маєте право фіксувати такі правопорушення на відео, в тому числі за допомогою телефонів, зберігати ці відео та використовувати потім як докази у кримінальних провадженнях за фактами зловживань з боку вказаних вище осіб, а для того щоб отримувати кваліфіковану правову допомогу у цих питаннях ви завжди можете звернутися до Військового Адвоката.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *