Про ВЛК

Проходження військово-лікарської комісії 

Знайди свою відповідь

Для чого проходити комісію? 

Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби, встановлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги.

Де ви проходитимете комісію? 

Військовослужбовці проходять ВЛК за територіальним принципом. Після закінчення лікування ви можете отримати направлення на ВЛК (крім випадків, коли ВЛК проходите без направлення, за хворобою).  У направленні вказується назва медичного закладу, де буде проведено медичний огляд ВЛК. Скоріш за все, це буде той заклад, де ви лікувалися, або той, що розташований поблизу вашої військової частини.

Під час воєнного стану також створюються позаштатні ВЛК при цивільних закладах охорони здоровʼя, де можуть перебувати на лікуванні військовослужбовці. Такі ВЛК на рівні з позаштатними ВЛК закладів охорони здоровʼя в системі МОУ можуть проводити медичний огляд військовослужбовців після лікування та приймати відповідні постанови . Проте цивільні комісії на практиці інколи не видають висновків про придатність.

Як отримати направлення?

Направлення на проходження ВЛК видає командир військової частини, головний лікар військового госпіталю або начальник ТЦК СП. Без направлення висновок ВЛК не буде містити прив’язки до придатності, а лише пов’язання поранення із захистом Батьківщини та рекомендацію на реабілітацію.Якщо ви лікувалися в розташуванні військової частини або після лікування в госпіталі можете самостійно прибути до військової частини, направлення на проведення ВЛК вам видасть командир в/ч. 

Для цього необхідно скласти рапорт або ж можна вирішити питання з безпосереднім командиром у телефонному режимі.Якщо стан здоров’я не дає змоги прибути до військової частини, рекомендацію може дати головний лікар госпіталю або начальник ТЦК СП. Якщо лікування відбувається в іншій територіальній одиниці, ніж ваша в/ч, необхідно тимчасово стати на військовий облік в місцевому ТЦК СП.

Отримати у в/ч, головного лікаря військового госпіталю:

Направлення на проходження ВЛК після завершення лікування 

Рапорт про отримання направлення на ВЛК

Як довідка про обставини травми впливає на висновок ВЛК?

Якщо ви маєте на руках довідку про обставини травми, у яких в/ч правильно зазначила всі дані, тоді висновок ВЛК міститиме привʼязку поранення “так, повʼязане з захистом Батьківщини” або “повʼязане з виконанням обовʼязків військової служби”. Ці висновки рівнозначні між собою і є підставою для найвищої суми одноразової грошової допомоги (після проходження МСЕК).

Без довідки про обставини травми також можна пройти ВЛК, проте висновок може бути з формулюванням “Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, повʼязане з проходженням військової служби”, яке передбачає менший розмір одноразової грошової допомоги.

Якщо ви пройшли ВЛК без довідки про обставини травми, але пізніше все ж її отримали, то маєте право звернутися до тієї самої ВЛК та внести зміни до висновку.

Постанови ВЛК щодо придатності. Сценарії відповідно до висновку

Якщо командир військової частини не видає довідки про обставини травми, необхідно скаржитись на бездіяльність до штабу оперативного командування, якому підпорядкована частина, або до Військової служби правопорядку.

Отримати у ВЛК:

Постанова ВЛК

a) Придатний

Ви повертаєтеся до своєї військової частини.

б) Непридатний до проходження військової служби з виключенням з військового обліку

Такі постанови повинні бути реалізовані негайно. Під час реалізації такої постанови на підставі наказу командира військової частини ви звільняєтеся зі служби, про це робиться позначка у військовому квитку/тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного. У випадку відсутності такого наказу необхідно подати рапорт про звільнення з документами, що підтверджують підстави для звільнення (постанова ВЛК). Після видання наказу про звільнення ви здаєте справи та посаду і виключаєтеся зі списків військової частини.

У разі відмови у достроковому звільненні з військової служби за станом здоров’я, рішення повідомляється із зазначенням причини відмови. Таке рішення ви можете оскаржити в судовому порядку шляхом подання позовної заяви.

в) Непридатний до військової служби з переоглядом через 6 -12 місяців”

Постанова “Непридатний до військової служби з переоглядом через 6 -12 місяців” приймається на воєнний час на підставі статей 7, 11, 12г, 13д, 24, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 81 Розкладу хвороб у випадках, коли для відновлення придатності (обмеженої придатності) до військової служби необхідний термін від 6 до 12 календарних місяців.


На жаль, наразі законодавство не чітке щодо тимчасово непридатних військовослужбовців. На практиці вони перебувають у військових частинах, проте не виконують службові обовʼязки, які не відповідають їхньому стану здоровʼя.

г) Обмежено придатний

У постанові ВЛК у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані у такому випадку (з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку).


Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, – непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах. Відповідно до такого рішення ВЛК, командир робить наказ про переведення на іншу посаду. 

Якщо вам відомо про вакантну посаду в іншій військовій частині, що відповідає вашому обмеженню придатності, – рекомендуємо отримати відношення з тієї військової частини, скласти рапорт на переведення та подати його на свого командира.

Якщо у висновку ВЛК таких рекомендацій немає, варто звернутися до ВЛК з вимогою вказати їх. Сама обмежена придатність, без вказаних рекомендацій, не дає права на переведення.

+ Відпустка за станом здоров’я

Постанова ВЛК про потребу військовослужбовця у відпустці за станом здоров’я приймається після закінчення стаціонарного лікування в разі, коли для відновлення функцій і працездатності необхідний термін не менше 30 календарних днів.

Зверніть увагу, що на практиці трапляються випадки, коли командир відмовляє у наданні відпустки, ігноруючи висновок ВЛК. У такому разі варто брати письмову відмову від командира із вказанням причин відмови та оскаржувати до штабу оперативного командування, якому підпорядкована частина, або до Військової служби правопорядку. 

Загальний порядок отримання відпустки такий: після ВЛК ви прибуваєте до військової частини, складаєте рапорт з проханням відправити вас у відпустку, додаючи висновок ВЛК. 

Крім того, є можливість піти у відпустку за станом здоровʼя (на реабілітацію) через ТЦК та СП. Для цього вам потрібно зʼявитися до ТЦК та СП за місцем перебування та показати свій військовий квиток (посвідчення офіцера) та висновок ВЛК. ТЦК та СП сконтактуються з вашим командуванням та повідомлять про рішення щодо надання вам такої відпустки за станом здоровʼя.

Іноді вдається домовитися з командирами не прибувати до військової частини після ВЛК та дистанційно подати рапорт про відпустку за станом здоров’я. Проте є ризик потрапити у СЗЧ, якщо командир з якихось причин не подасть цей документ. За місяць, коли військовослужбовця подали у СЗЧ, з нього знімається вся виплата додаткової грошової винагороди (30 000 грн або 100 000 грн). А за дні перебування в СЗЧ знімається весь розмір грошового забезпечення.

Що робити, якщо ви не погоджуєтеся з висновком ВЛК?

Приклад документів, які можна використовувати:

Оскаржити первинне рішення ВЛК можна до вищої ВЛК (наприклад, регіональної), або до Центральної ВЛК протягом місяця з дня отримання висновку ВЛК. У разі незгоди з регіональною ВЛК або Центральною ВЛК ви маєте право оскаржити рішення до суду в установленому законодавством порядку.

Оскаржити рішення ВЛК через адміністративну позовну заяву до суду можна не пізніше шести місяців з дня, коли ви дізналися (або повинні були дізнатися) про порушення свого права (тобто від дня, коли висновок був виданий установою).

Якщо термін перевищує шість місяців, суду необхідно буде надати підтвердження поважних причини, які завадили звернутися до суду раніше (наприклад, довідка про участь у бойових діях або ж просто військова служба). 

Пам’ятайте, що звернення з позовною заявою до суду щодо оскарження постанови ВЛК не зупиняє її виконання. Отож, рішення ВЛК (у формі постанови) є чинним та підлягає виконанню, поки суд не визнає його протиправність.

Єдиного прикладу зразка позовної заяви для усіх можливих ситуацій не існує. Позовні вимоги відрізняються залежно від кожного випадку, крім того, позови щодо оскарження ВЛК необхідно доповнювати відповідними клопотаннями. Тому у процесі оскарження постанов ВЛК через суд рекомендуємо звертатися до юриста або адвоката.

Рапорт на отримання додаткової грошової винагороди

Що робити якщо не скликають ВЛК?

1. Направлення є

Якщо у вас виникла потреба у проходженні ВЛК за направленням від військової частини, але у військово-медичному закладі відмовляють у скликанні ВЛК, перш за все необхідно звернутися до керівника (начальника) цієї медичної установи. Таке звернення можна оголосити як усно, так і подати письмово у формі заяви. Заява пишеться в довільній формі з дотриманням всіх реквізитів, передбачених Законом України «Про звернення громадян». Проте, якщо відповіді Ви так і не отримуєте, то маєте право звернутися до адміністративного окружного суду з оскарженням бездіяльності відповідної ВЛК.

2. Направлення немає

Військові можуть його отримати у прямих начальників, командира окремої частини, йому рівних та вище, органів управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратури, судів, начальників гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військових комендантів гарнізонів та військових комісарів.

Тобто за отриманням направлення ви можете звернутися до всіх перерахованих вище суб’єктів.

У випадку ігнорування військовою частиною вашого рапорту щодо отримання направлення на ВЛ, ви можете звернутися з відповідною заявою до Оперативного командування, якому підпорядкована військова частина, або ж до Міністерства оборони України. Отримавши направлення необхідно звернутися до ВЛК, яка у ньому зазначена. У випадку відмови у скликанні комісії звертаємося до п.1 у якому розписані дії для таких випадків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *