Перетин Кордону в Україні під час Військового Положення: Підстави та Винятки

2023 року в Україні триває загальна мобілізація, і деякі категорії осіб обмежені у виїзді за кордон під час військового стану.

Однак існують певні підстави та винятки, що дозволяють деяким особам легально перетнути кордон.

Звісно, що є багато питань щодо законності таких обмежень прав громадян, проте суди поки що займають провладну позицію та не бажають визнавати протиправність заборони виїзду чоловіків лише на підставі паспорту громадянина України для виїзду за кородон.

Важливо відзначити, що в інтернеті зараз ведеться безліч дискусій на тему обмежень та дозволів для перетину кордону особами віком від 18 до 60 років.
Однак ми розглянемо тут лише підстави для такого перетину, які зараз вимагають прикордонники.
Отже, такі категорії осіб можуть виїжджати за кордон:

  • Особи, визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я та виключені з військового обліку, а також тимчасового непридатні до віськової служби під час мобілізації.
  • Чоловіки, які постійно проживають за кордоном з постійним місцем проживання там. Вони можуть виїжджати за наявності відповідних позначок у паспортному документі.
  • Особи з інвалідністю та особи, які супроводжують родичів – осіб з інвадюлідністтю (у разі відсутності інших осіб, які повинні утримувати таких осіб – зміни від 28.06.2023). Чоловіки віком від 18 до 60 років можуть виїхати за кордон, якщо вони супроводжують дружин та дітей з інвалідністю I або II групи, а також дітей, які страждають на тяжкохворі стани, такі як перинатальні поразки та інші захворювання, за наявності підтверджуючого висновку лікарсько-консультативної комісії або МСЕК.
  • Батьки-одинаки.
  • Водії, які перевозять медичні вантажі, вантажі гуманітарної допомоги та волонтери. Дозволено виїзд водіїв компаній, які мають ліцензію на міжнародні перевезення вантажів. Перетин кордону також дозволено водіям-волонтерам, які перевозять вантажі для Збройних Сил України, медичні вантажі чи гуманітарну допомогу, а також працівникам залізничного транспорту.
  • Чоловіки, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років.
  • Чоловіки з інвалідністю І–ІІІ групи. Чоловіки з інвалідністю можуть перетинати кордон за наявності посвідчення, що підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги.
  • Спортсмени та діячі культури. Спортсменам, тренерам та спеціалістам з підготовки дозволяється виїзд для участі в офіційних змаганнях та тренувальних зборах після отримання рішення Міністерства спорту щодо включення до складу учасників змагань та інших умов. Діячі культури можуть виїжджати за кордон для благодійного збору коштів або подання України на міжнародній арені, за умови отримання запиту від того, хто бажає виїхати та запрошення від організаторів заходу, а також дозволу від Міністерства культури.
  • Моряки. Чоловіки, які працюють на морських суднах, суднах внутрішнього плавання або проходять практичну підготовку на суднах, можуть перетинати кордон. Для цього їм необхідно надати трудовий договір, лист судновласника чи оператора про намір укласти контракт.
  • Поранені військовослужбовці та військовослужбовці, які проходять військову підготовку за кордоном. Вони можуть виїжджати за кордон на лікування або реабілітацію, надавши відповідний напрямок на лікування за кордоном та лист від МОЗ про прийняття їх на лікування закордонною установою охорони здоров’я.Важливо, що всі жінки, крім військовозобов’язаних, мають право виїжджати за кордон під час воєнного стану без обмежень.

Це основний перелік підстав, що дозволяють деяким особам виїжджати за кордон під час воєнного стану.
Для кожної категорії осіб необхідно надати відповідні документи та підтвердження, щоб отримати дозвіл на перетин кордону. Детальну інформацію про необхідні документи та процедуру можна знайти у постанові Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 “Правила перетину державного кордону громадянами України” або на сайті ДПСУ.


Також ви можете звернутися до наших юристів для вивчення вашої ситуації та надання вам професійної консультації або іншої правової допомоги.

Телефон:

+380504776383 (Вайбер, Телеграм).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *