Лікування – Встановлення обставин отримання поранення 

Чи треба повідомляти свою військову частину?

Представник медзакладу має в документальній формі доповісти про ваше прибуття з пораненням командиру в/ч. Проте в реальному житті у госпіталі це роблять не завжди. Вам необхідно зробити це самостійно – повідомити про своє перебування безпосередньому командиру та заступнику командира зі стройової роботи – задля уникнення оголошення в СЗЧ.

Де відбувається лікування?

Якщо ви маєте незначні поранення, ушкодження, контузію, то лікування може відбуватись в розташуванні військової частині в спеціалізованому медичному блоці.


Якщо ж ваше поранення вимагає постійного догляду та спеціалізованого обладнання, чи вас екстрено евакуювали з поля бою з тяжкими пораненнями, лікування відбувається стаціонарно – або в військових закладах охорони здоров’я Міноборони (військових госпіталях), або в цивільних медичних установах.

Переведення до іншого закладу охорони здоров’я

У тому разі, якщо вас переводять без перерви у лікуванні з одного закладу в інший (наприклад, із цивільної лікарні до військового госпіталя або ж до іншого відділення), вам мають видати перевідний епікриз – коротку виписку з історії хвороби.

Довідка про обставини травми. Чому важливо отримати?

Довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) є одним із найважливіших документів, адже саме в ній зазначаються умови отримання поранення (під час виконання обовʼязків військової служби, наприклад), місце та час отримання поранення (населений пункт, область) та виключення того, що поранення було отримано під впливом  алкогольного чи наркотичного спʼяніння.

Кожен з факторів у цій довідці впливає на висновок ВЛК і МСЕК та на розмір одноразової грошової допомоги у разі встановлення групи інвалідності або частини втрати працездатності.

Отримати довідку про обставини травми ви можете через рапорт на свого командира: подати його можна самостійно або через військово-медичну установу, де лікуєтеся. Також в частинах може практикуватися телефонне звернення до свого командира з проханням ініціювати проведення службового розслідування, на підставі якого видається довідка про обставини травми. Інколи в частинах практикується видання довідки про обставини травми без службового розслідування.

Строки видачі довідки про обставини травми залежать від службового розслідування, яке має тривати до 1 місяця. Проте в окремих випадках може бути продовжено до двох місяців.

Документ, який треба отримати у в/ч:

Довідка про обставини травми

Що робити, якщо військова частина саботує надання довідки?

Якщо командир військової частини не видає довідки про обставини травми, необхідно скаржитись на бездіяльність до штабу оперативного командування, якому підпорядкована частина, або до Військової служби правопорядку.

Окрім цього, варто звернутися до командира з рапортом про отримання довідки про обставини поранення. Рапорт обовʼязково необхідно зареєструвати у частині самостійно (у частині мають поставити вхідний номер та дату прийняття рапорту) або відправити поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення на вашу частину. Обовʼязково зробіть собі копію рапорту для підтвердження того, що ви з ним зверталися. 

У разі відмови провести службове розслідування та видати вам довідку про обставини поранення вимагайте від командира надати вам письмову відмову на ваш рапорт з поясненням причин відмови. Зверніться зі скаргою до штабу оперативного командування або до ВСП протягом місяця з дня видачі відмови. А також не забудьте долучити її до скарги. У разі якщо відмову вам не дали, вам потрібно скаржитися на бездіяльність командира, долучивши до скарги копію вашого рапорту.

Приклад документів, які можна використовувати:

Рапорт про отримання довідки про обставини поранення

Скарга на бездіяльність командира військової частини

Матеріальна допомога

Для отримання матеріальної допомоги вам потрібно подати рапорт на свого безпосереднього командира. 2023 року, згідно з дорученням міністра оборони, ці кошти у розмірі місячного грошового забезпечення один раз на рік виплачуються, якщо ви:

  • отримали поранення на завданні під час воєнного стану
  • отримали інвалідність внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), повʼязаного із захистом Батьківщини;
  • ви безперервно перебуваєте на лікуванні, реабілітації або у відпустці для лікування у звʼязку з хворобою, повʼязаною із захистом Батьківщини (більше 30 днів поспіль), внаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або наслідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), органів, індивідуального ендопротезування, трансплантації догляду, протирецидивного лікування з довготривалим застосуванням дорогих лікарських засобів.

Приклад документів, які можна використовувати:

Рапорт на отримання матеріальної допомоги

Додаткова грошова винагорода 
в розмірі 100 000 грн 

  • Під час дії воєнного стану додаткову винагороду у 100 000 гривень можна отримати у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, якщо ви безперервно перебуваєте на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), – з дня отримання такого поранення, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (у тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого).
  • Якщо ви перебуваєте у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії, виплата додаткової винагороди здійснюється в розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно до часу перебування в такій відпустці.
  • Обовʼязковою умовою для отримання виплати під час перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення є привʼязка вашого поранення до категорії “тяжке” (класифікатор розподілу травм та поранень за ступенем тяжкості зазначеному в Наказі МОЗ України від 04.07.2007 року №307).

Якщо ваше лікування триватиме понад чотири місяці, обовʼязково тримайте контакт з вашим безпосереднім командиром та повідомляйте військову частину шляхом надання висновку ВЛК, що ваше лікування продовжується, аби вам було продовжено нарахування грошового забезпечення.

Приклад документів, які можна використовувати:

Рапорт на отримання додаткової грошової винагороди

Як відбувається виписка та повернення до військової частини?

a) з військового госпіталя

Начальник військового закладу охорони здоров’я зобов’язаний за п’ять днів до вашої виписки повідомити про це командира військової частини, з якої ви прибули. У день виписки із військового закладу охорони здоров’я вам видадуть відповідні документи і ви самостійно (якщо не прибуде супроводжувач із військової частини) їдете до військової частини, з якої прибули, щоб не було проблем із ВСП. 

Проте на практиці військові госпіталі не встигають робити такі довідки й ВСП достатньо показати виписний епікриз з датою виписки та продовольчий атестат (якщо він був).

б) з цивільної лікарні

Виписний епікриз, який надає цивільна лікарня, має юридичну силу для військових частин.

Після завершення лікування повернення до військової частини відбувається через звернення до ТЦК СП. У випадку, якщо військова частина розташована у тому ж населеному пункті, що й цивільний заклад охорони здоров’я, то звертатися до військкомату не потрібно.

На підставі виписного епікризу ви можете отримати направлення на ВЛК та пройти її. Зважайте, що з моменту виписки з лікарні ви маєте час лише на дорогу для прибуття до військової частини.

Отримати у лікарні:

Епікриз

Виписка із медичної карти

* медична карта надається військовослужбовцю при виписці тільки якщо він з нею потрапив до лікувального закладу, в іншому випадку нова не заводиться

Отримати від військового госпіталю або місцевого ТЦК СП:

Довідка про прибуття в підпорядкування командира частини, в якій поранений проходить службу, із зазначенням терміну (кількість днів) прибуття (видається після завершення лікування).

Чому важливо повідомити командира про повернення до військової частини?

Після повернення до військової частини ви мусите доповісти безпосередньому командирові про своє прибуття. Якщо ж ви були звільнені з військової частини з причин лікування, але не повернулися у визначений відповідними документами термін, то вас можуть притягнути до юридичної відповідальності (адміністративної та кримінальної). Після цього почнеться службове розслідування, яке встановить причини неприбуття до військової частини та ваше місцеперебування.

Зважайте, що в умовах воєнного стану достатньо навіть на один день запізнитися на службу – і вас можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *