Допит у режимі відеоконференції

Нагадаємо про ще один, достатньо рідко використовуваний, спосіб допиту – через відеоконференцзв’язок (ст. 232 КПК).
Такий допит допускається в разі неможливості безпосередньої участі певних осіб у досудовому провадженні за станом здоров’я або з інших поважних причин.

В умовах воєнного часу доступ до свідків і потерпілих може бути обмежений.

На практиці, як правило, використовується допит віддалених свідків, потерпілих не в відеоконференції, а шляхом надання доручення слідчому чи оперативному працівнику, розташованому ближче до свідка, який безпосередньо допитує свідка і складає про це протокол (з можливою відеофіксацією). 

Для допиту у відеоконференції за ч. 6 ст. 232 КПК також передбачена процедура надання постановою слідчого або прокурора доручення щодо вручення пам’ятки про права і обов’язки, та встановлення особи свідка.
В умовах воєнного часу доступ до свідків може бути значно утруднений.

Тому в окремих випадках слідчому, прокурору може бути доцільним встановлювати особу свідка іншим шляхом – наприклад шляхом пред’явлення паспорту безпосередньо в відеоконференції або через електронний цифровий підпис, та роз’яснювати права і обов’язки безпосередньо на відеозаписі.

Протокол допиту слідчий, прокурор у такому випадку складатиме самостійно, із зазначенням, чому допитуваний не підписав протокол (допит в режимі ВКЗ із повним фіксуванням його на відеозапис).

Також є можливим ініціювання допиту свідка в порядку ст. 225 КПК (в судовому засіданні) із застосуванням відеоконференції з власних технічних засобів. У такому випадку також постане питання щодо встановлення особи свідка та роз’яснення йому прав і обов’язків за ст. 336 КПК.
Верховний Суд в згаданому інформаційному листі від 03.03.2022 зазначає на можливості (як виняток) участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції із застосуванням доступних технічних засобів, якщо участь з приміщення іншого суду неможлива (в місцевих судах є широка практика використання відеоконференції із застосуванням власних технічних засобів учасників).

В такому випадку слід виходити з того, що особа свідка має бути чітко встановленою і не викликати сумнів.

Коли обставини, що утруднювали доступ до свідка, відпадуть, може знадобитися повторно допитати цього свідка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *