Допит свідків і потерпілих у військовій справі

Допит свідків і потерпілих здійснюється за КПК України (ст. 224).
Якщо є підстави вважати, що протокол допиту буде використано в Міжнародному Кримінальному Суді, необхідно зважати також на особливості, передбачені Правилами доказування в МКС.

Так згідно з Правилом 111 МКС, допитувана особа має бути повідомлена про права, передбачені ст. 55 Римського Статуту (право не свідчити проти себе, право не піддаватися примусу і право на допит мовою, яку особа розуміє).
Щодо допиту підозрюваного (за злочином, підсудним МКС) ст. 55 Римського Статуту встановлює дещо ширший перелік прав, про які слід його повідомити.

Щодо свідка, то по суті його права і обов’язки, передбачені ст. 66 КПК, охоплюють установлені в ст. 55 Римського Статуту, крім одного – право  не піддаватися примусу.
Тож варто роз’яснювати це право при допиті свідка.

Щодо допиту потерпілого, нагадуємо, що потерпілий має право, але не зобов’язаний давати показання за ст. 56-57 КПК.
При допиті потерпілого йому також слід роз’яснювати права, передбачені ст. 55 Римського Статуту.

Протокол допиту згідно з Правилом 111 повинен бути підписаний особою, що проводить допит, особою, що допитується, за наявності адвоката – таким адвокатом, а також прокурором або суддею, якщо це передбачено і допит проводився в їх присутності.
Мають бути вказано дату, час, місце та всі присутні особи. Це цілком відповідає вимогам, встановленим для протоколу за ст. 104 КПК.

Не зайвим буде при допиті потерпілого запитати згоду на використання показань потерпілого в міжнародних судових інстанціях.
Потерпілий може надати таку згоду на використання всіх показань або дозволити їх використання без зазначення його персональних даних.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *