Обшук і огляд місця події

Докази воєнних злочинів часто містяться поза межами будівель (на вулицях) або в зруйнованих приміщеннях.
КПК передбачає в ч. 1 ст. 237, що слідчий вправі проводити огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Традиційно в національній слідчій практиці проводиться огляд місця події. Згідно з ч. 7 ст. 237 КПК при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження.

Оскільки у розслідуванні воєнних злочинів має значення обстановка вчиненого злочину, при проведенні огляду місцевості, приміщення, місця події необхідно дуже детально проводити опис всіх виявлених важливих обставин, за можливості, фіксувати це на відео та фото.

Про проведення огляду складається протокол, який підписується всіма учасниками.
Вилучені предмети упаковуються, опечатуються та підписуються учасниками огляду.

Якщо проводилися фото чи відеозйомка, додатки до протоколу (фототаблиці та відеофайли) можуть виготовлюватися пізніше.

Додатки підписуються особами, які склали ці додатки (ч. 3 ст. 105 КПК).

Ми не вирішуватимемо в цій статті відому дилему щодо розмежування обшуку і огляду місця події.
Відповідно до практики Верховного Суду, огляд місця події у володінні особи може відбуватися і за її згодою, що не вимагає дозволу слідчого судді.

Якщо ж в ході огляду місця події слідчий фактично перейшов до обшуку в житлі чи володінні особи, необхідно дотримуватись правил, установлених для санкціонування такого обшуку.

Якщо він проводиться невідкладно – слід невідкладно звернутися за легалізацією такого обшуку в порядку ч. 3 ст. 233 КПК.

Необхідно також пам’ятати, що згідно з ч. 10 ст. 236 КПК обшук і огляд у житлі або володінні особи потребує залучення понятих (ч. 7 ст. 223 КПК) та обов’язково фіксується на відеозаписі.
Щоправда в п. 1 ч. 1 ст. 615 КПК нині написано, що процесуальні дії фіксуються в процесуальних документах а також за допомогою технічних засобів фіксування, крім випадків, якщо фіксування з допомогою технічних засобів неможливо з технічних причин.

Хоча ця нова норма розміщена в абзаці щодо неможливості доступу до ЄРДР, однак вона, вочевидь, може бути в пригоді й щодо інших випадків, коли при проведенні невідкладного обшуку немає технічної можливості провести відеозапис.

В усіх випадках слід виходити з того, що відеозапис допомагає більш точно зафіксувати обставини виявлення та вилучення доказів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *